Tel.: 22 628 87 73 || Kom.: 501 125 517 || E-mail: przemszcz@interia.pl

facebook

Ceramika Cyrkonowa - informacje


We współczesnej protetyce stomatologicznej do niedawna stosowano jedynie korony i mosty na podbudowie metalowej. Wewnętrzna strona tego typu uzupełnień była wykonywana z metalu, który od zewnątrz był powlekany porcelaną w kolorze naturalnego zęba.

zdjecie Porównanie wyglądu korony na metalu (lewa) i pełnoceramicznej

Taka konstrukcja zapewniała trwałość i wytrzymałość. Wadami tych uzupełnień było z jednej strony ich potencjalna szkodliwość dla zdrowia a z drugiej ich niezadawalająca estetyka. Korony wykonywane na metalu mogą być przyczyną występowania korozji, prądów elektrogalwanicznych i alergii w jamie ustnej.

zdjecie zdjecie Korozja i alergia występujące przy zastosowanie koron na podbudowie metalowej

Jednocześnie nie są zbyt estetyczne na skutek braku przezierności, innej refrakcji światła co szczególnie jest widoczne w świetle stroboskopowym (dyskoteka) oraz możliwości wyeksponowania metalowego brzegu w okolicy szyjki zęba.

zdjecie Wyeksponowany brzeg metalowy koron

zdjecie Brak przezierności korony na podbudowie metalowej

Dlatego też od przeszło 20 lat wykonywane są nowego rodzaju korony i mosty bez podbudowy metalowej. Metal w ich konstrukcji został zastąpiony przez cienką warstwę specjalnej ceramiki cyrkonowej. Ceramika cyrkonowa odznacza się wytrzymałością porównywalną z metalami, i dlatego uzupełnienia te są tak samo odporne jak te wykonane na podbudowie metalowej. Jednocześnie charakteryzują się doskonałymi walorami estetycznymi.

zdjecie zdjecie Przezierność koron pełnoceramicznych taka jak własnych zębów

Obecnie z tych estetycznych materiałów ceramicznych można wykonywać wkłady koronowo –korzeniowe tzw. sztyfty służące do odbudowy zniszczonych zębów, wkłady koronowe tzw. inlay, które zastępują tradycyjne wypełnienia kompozytowe, licówki porcelanowe które poprawiają kształt i kolor własnych zębów pacjenta , korony i mosty które odbudowują zniszczone zęby.

zdjecie Wkłady koronowo-korzeniowe (sztyfty) ceramiczne

zdjecie Korony pełnoceramiczne widok od strony wewnętrznej

Przypadki kliniczne

zdjecie Korona na metalu korona pełnoceramiczna


zdjecie Stan przed leczeniem Licówki ceramiczne na zębach przednich


zdjecie Stan przed leczeniem mosty pełnoceramiczne


zdjecie Stan przed leczeniem korony pełnoceramiczne


zdjecie Stan przed leczeniem korony pełnoceramiczne


zdjecie Stan przed leczeniem


zdjecie Korona pełnoceramiczna


zdjecie Stan przed leczeniem


zdjecie Most pełnoceramiczny